Forum mobilnych technologii - Profesjonalna i darmowa pomoc, baza firmware i rom Samsung.Android, WP7, Windows Mobile - Aplikacje, tapety i gry.

Zalany telefon, co zrobic?
30.05.2009, 11:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.05.2009 15:19 przez stn.)
Zalany telefon, co zrobic?
Witam,

Co jakis czas pojawia się problem zalanego telefonu.. obojętnie czy jest on wyprany w pralce, czy zalany piwem, nasze podstawowe kroki powinny wygladac podobnie.

0. Nie daj sie zwieść, jeśli ktos mówi Ci: "Możesz go wyrzucic", " Już nic z niego nie będdzie" nie słuchaj go. Skoro i tak jest do kosza jak twierdzą to co zaszkodzi spróbowac?

1. NIE próbuj go uruchamiac! - próba właczenia telefonu może tylko pogroszyc sytuacje ponieważ ryzykujesz "zwarcie" - jesli do niego juz nie doszlo.

2. Postaraj sie rozłożyc telefon na jak najwiekszą liczbę czesci.

- Jeśli jest na grawarancji wyjmij tylko baterie, karte sim (rozsun slider)
- Jeśli jest po gwarancji i jeśli możesz/potrafisz rozlóż obudowę.

Chodzi o to, aby zapewnić dobry dostęp powietrza które musi osuszyć ciecz w srodku. Oraz, aby umożliwić penetrację alkoholu którym bedziemy próbowali ratować telefon.

3. Kilka NIE
NIE próbuj ogrzewać go suszarką!
NIE kladz na kaloryferze!

Zbyt wysoka temperatura moze doprowadzić do zniszczenia układów telefonu, ponadto zbyt szybko odparowujaca ciecz może zostawic "plamy" - (mikro)osad ktory może zewrzec drobne scieżki na płycię głownej lub zblokować przyciski (brak przewodzenia)

4. Jesli zalałes telefon czymś innym niż woda tj. gęstym sokiem, zupą itd.. trzeba najpierw usunąć ciecz ze srodka - jeśli się juz tam dostała.
W tym celu najlepiej jest rozlożyc telefon(obudowe) - jesli z różnych przyczyn nie możesz pozostaje jedynie ingerencja z zewnatrz

* Do czyszczenia tego typu zanieczyszczeń najlepszy jest spirytus, moze byc rektyfikowany(drogi i szkoda).Najlepszym rozwiązaniem jest kupić alkohol izopropylowy (izopropanol) Nabyć go mozna w kazdym sklepie z elektroniką za ok 6 zl w wersji plynnej lub w areozolu - polecam ten drugi.

* Jesli mozesz rozkręcic aparat rozpyl izopropanol na każda plytke z obwodami oddzielnie - możesz uzyc wacika do uszu aby wyczyscic brud/kurz/inne zabrudzenia - Pamietaj, postępuj DELIKATNIE!

* Jesli nie możesz rozkręcic telefonu, pozostaje rozpylenie izopropylu do środka poprzez różne otwory w telefonie (wyjścia kart, otwory w klawiaturze, wejścia anteny itp.).

Rozpyl na nie dzialajace klawisz(e) dookola niego, tak aby izopropanol dostał się do środka i miał możliwość penetracji.

UWAŻAJ aby NIE rozpylać alkoholu w strone samego wyswietlacza. Wyświetlacz zawiera kilka wasrtw i jeśli alkohol dostanie sie pomiędzy nie dość dlugo schnie, zostawiajac czasem plamki

Sam izopropanol jest w 100% bezpieczny i CAŁKOWICIE ODPAROWUJE nie pozostawiajac zadnych sladów czy osadów.

Większe cześci np. płytę główną można całą zanużyć w płaskim naczyniu z izopropanolem, wtedy lepioej kupić wersję płynną nie w sprayu.

Zawsze pamietaj jednak, aby sprawdzić czy środek, którym czyścisz nie reaguje z tworzywem, z którego zrobiona jest obudowa - zrób mały test w niewidocznym miejscu np. pod bateria.

NIE PROBUJ UŻYWAC DO CZYSZCZENIA SPIRYTUSU SALICYLOWEGO!!! - wysychając krystalizuję, wiec co najwyżej pogroszysz sytuację.

Sposób był przeze mnie wielokrotnie testowany jest bezpieczny i sprawdza się w wielu przypadkach.

Oczywiście, zawsze jeśli nie jesteś zbyt uzdolniony technicznie, a czynności z powyższego postu Cię przerażają zanieś telefon do mniej lub bardziej profesjonalnego serwisu aby tam mogli się nim zając fachowcy. Pamietaj jednak, nigdy nie próbuj uruchamiać telefonu zaraz po zalaniu!

ANm 2.0 - z400 mod
zalany telefon - poradnik | rozbieranie telefonu - poradnik

15.12.2009, 18:08
RE: Zalany telefon, co zrobic?
Jednego nie rozumiemWink skoro jest zalany i mam gwarancje dlaczego go nie otwierac? W tym momencie i tak gwarancja zostala utracona, a przez rozkrecenie dotrzemy do srodka i latwiej bedzie mozna go naprawic. Osobiscie polecam wanne ultradzwiekowa gdzie wlozymy nasza plytke, pozniej tylko wyjac i suszyc nawet suszarka. Temperatura suszarki nie jest w stanie zepsuc podzespolow, no chyba ze zostawimy na cala noc z nawiewem na procesor, ktory nie lubi wysokiej temperatury.
15.12.2009, 21:48
Dlatego, że niekoniecznie wszystkie telefony mają naklejki to raz, więc zawsze można próbować liczyc jednak na serwis. Jak się nie uda i tak będziemy musieli podziałać sami.

Z suszeniem suszarka nie chodzi o temperaturę, bo nikt normalny nie będzie telefonu katował prosto pod wylotem gorącego powietrza.. a to to co się dzieje jeśli wystawimy wodę lub inny płyn który zalał telefon na działanie zbyt wysokiej temperatury.

Na zakończenie jeśli kolega nie zauważył jest to sposób jak działać w warunkach domowych.. nie sądze, żeby u większości "obywateli" na "stanie" była wanienka ultradzwiękowa.

ANm 2.0 - z400 mod

15.12.2009, 22:18
dodam jeszcze że czasem woda podejdzie pod układy BGA,nawet wanienka może wtedy dokładnie nie wypłukać,należy wtedy przegrzać gorącym powietrzem,no ale to już w większości nie w warunkach domowych,bo nie każdy ma urządzenia.

SOFTY:kliknij i pobierz
24.09.2010, 11:58
Witam, nie chce odkopywać ale w warunkach domowych może pomóc ryż.
Najlepiej woreczek strunowy wypełniony ryżem - włożyć (płytę lub cały telefon)
Zamknąć i zostawić na godzinkę Wink
24.09.2010, 18:53
Trzeba dodać, że suchy ryż! Bo właśnie wyobraziłem sobie woreczek gotowanego ryżu a w nim telefon XD ludzie są zdolni. A ryż pomaga ponieważ ma właściwości higroskopijne dlatego np. dodaje się kilka ziaren do solniczki aby sól nie wilgotniała.

ANm 2.0 - z400 mod

09.10.2010, 11:06
Spoko porady, zwłaszcza ta z ryżem mi się podoba Wink, miałem też przygodę z zalaniem swojego smartfona (Omnia i900), wypadła niechcący z kieszeni do wanny, oczywiście nie klikając żadnych przycisków trzeba go jak najszybciej rozebrać i wyjąć baterię, aby nie doszło do zwarcia, ja wtedy zrobiłem taką kombinację, że suchy, gruby ręcznik rozłożyłem na kaloryferze i na to położyłem omnie z wyjętą beterią i tym co się dało (karta SIM, karta pamięci), więc czynnik wysokiej temperatury i zbyt gwałtowego parowania został zniwelowany przez ręcznik, omnia działa do dziś, było to z pół roku temu, od tamtego czasu wymieniłem też digitizer, bo stary przestał reagować na dotyk odpowiednio, ale to nie za sprawą zalania wodą, to działo się już wcześniej i z tego co wyczytałem to pierwsze wersje Omni tak miały, że warstwa dotykowa po jakimś czasie traciła swoje właściwości. Ale ogólnie i900 to super sprzęt nie do "zajechania" Wink
01.04.2011, 09:29
Można też użyć AQUA OFF, nie trzeba nic rozkręcać a po 2 dniach telefon jak nowy.

19.02.2012, 14:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.02.2012 17:12 przez kamieniarzkrakow.)
A ja mam bardziej hardcorowy typowo domowy sposób Wink Robicie to na własne ryzyko , chociaż ja tak zrobiłem z dwoma telefonami i działają jak szalone.Oczywiście trzeba rozebrać na czynniki pierwsze , stara szczoteczka do zębów Wink płyn do mycia naczyń i szorowanko łączone z płukaniem pod bieżącą wodą...Na koniec zlanie płyty wrzątkiem , wydmuchanie ustne Smiling i użycie zakazanej suszarki (z głową). Ja miałem D900i który po zalaniu tylko klawiaturę podświetlał i po ~ 2 miesiącach wyżej opisana kąpiel i wszystko działa. Drugi to był LG KP500 ten już wogóle nie reagował i też go przywróciło do życia Smiling Czasami warto spróbować Wink
06.02.2014, 12:45
Cóż też mam ten problem....

Niestety S5610 ostatnio się wyprał.

Reanimacja polegała na rozłożeniu go na części i suszeniu na kaloryferze (nie bezpośrednio położonego).

Nie wiem czy usiłować go jeszcze przywrócić do życia, czy iść do serwisu czy może nic z tego nie będzie...

Doradźcie......

Podziel się
Link tematu:
BBCode:
HTML:
Pokaż wersję do druku Wyślij ten wątek znajomemu Subskrybuj ten wątek

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Nasze forum wykorzystuje pliki cookies więcej informacji znajdziesz tutaj.

Znaki towarowe oraz zdjęcia publikowane przez administrację są własnością poszczególnych firm i portali. Publikacja ich ma na celu wyłącznie przekazanie informacji i nie ma charakteru zarobkowego. Treści publikowanych wypowiedzi na łamach forum czy komentarze są własnością ich autorów i administracja nie ponosi odpowiedzialności prawnej za użyte tam znaki towarowe oraz obrazy/zdjęcia. Administracja forum samsung-mobile.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku użytkowania jakichkolwiek materiałów ukazujących się na łamach witryny.

Polecane strony: JakaLodowkeKupic.pl | NajlepszaLodowka.pl | NagrodaJestTwoja.pl | OdbierzNagrode.pl

Top MyBB PL